Jak dítěti vysvětlit rozvod

Náročnost
stredni
Potřebný čas
2 hodiny
Cena
Zdarma

Rozvod nebo i pouhý rozchod rodičů představuje pro dítě velkou psychickou zátěž, bez ohledu na jeho věk. Děti jsou velmi vnímavé, takže to, že se s partnerem od sebe vzdalujete, jednoduše vycítí z vašich postojů a chování a pokud mu to nevysvětlíte, může dojít k jeho sebeobviňování či pocitům úzkosti. I když je dítě malé, ví, že došlo k nějaké změně, a proto je nutné mu tento nový stav osvětlit a nenechat ho tápat, i když si myslíme, že situaci nemůže rozumět.

1

Nesvádějte na nikoho vinu

„Tatínek/Maminka se rozhodl/a nás opustit…“ Taková manipulativní věta může dítěti změnit celkové smýšlení o druhém rodiči, proto se jí vyvarujte, i kdyby to snad byla pravda. Lepší je vysvětlit dítěti, že jste se takto společně s partnerem dohodli, že to tak bude lepší, že spolu teď s partnerem nemůžete kvůli určitým okolnostem být.

Snažte se, aby dítě nevidělo někde jiný důvod. Obtížné je to obzvlášť v případě, že partner si našel někoho jiného a odchází za ním, přesto se snažte dítěti vysvětlit, že za to nemůže ani toto rozhodnutí stávajícího partnera, ani nový objev. Prst viny by neměl ukazovat na nikoho a nic určitého.

2

Mluvte s dítětem

Dítě bude mít kvůli rozvodu spoustu otázek, tak se jim nevyhýbejte. Zodpovězte všechno, co by vaše dítě mohlo zajímat, aby si nehledalo informace někde jinde nebo nemělo pocit, že před ním něco tajíte. Vždycky ovšem slova volte podle věku a rozumových schopností dítěte, nezatěžujte ho zbytečnými detaily nebo věcmi, kterým by neporozumělo.

3

Objasněte dítěti budoucnost

S dítětem byste měli probrat také otázku budoucnosti a stýkání s druhým rodičem. Je nutné dítěti osvětlit novou situaci, jak často se s druhým rodičem uvidí, popřípadě jak bude vypadat jeho týden, když se dohodnete na střídavé péči nebo střídavém vyzvedávání ze školy, apod. Kontakt s druhým rodičem by měl být co nejčastější.

4

Více času pro dítě

V takové stresové situaci, jako je rozvod, byste měli nejvíce času věnovat právě dítěti. Ale ne ve smyslu rozmazlování a povolání všeho, o co si dítě řekne. Jednak by nemělo řád, jednak by toho mohlo začít využívat. Měli byste s ním ale trávit dost času, nenechávat ho o samotě, hrát s ním hry, povídat si s ním, dívat se na filmy, apod. Zaměstnat ho svou pozorností a nenechat ho, aby se cítilo odstrčeně, což by právě rozvod mohl vyvolat.

Jak na výběr webu ke svatebnímu oznámení
Ať už se chystáte na podobný krok poprvé nebo vás čekají vdavky nebo ženění už…
Celý návod
Jak poznat lháře
Říká se, že lež má krátké nohy – lháře podle nich ale bohužel nepoznáte. Přesto…
Celý návod
Jak najít ženské erotogenní zóny
Ženy potřebují pro maximální prožitek ze sexu předehru. Ta by se měla skládat z intimních doteků,…
Celý návod
Jak se úspěšně seznámit na internetu
Internet je místem netušených možností. Všechna osamělá a nešťastná srdce na něm mohou potkat novou…
Celý návod